Godine neizvjesnosti

Iz MORH-a do 2016. mora otići 3000 službenika i vojnika

'04.03.2013., 91. zrakoplovna baza HRZ i PZO-a, Zagreb - Svecani ispracaj 21. hrvatskog kontingenta u mirovnu operaciju ISAF u Afganistanu u cijem sastavu se nalaze i pripadnici Oruzanih snaga Crne Go
'Zeljko Lukunic/PIXSELL'
18.07.2013.
u 19:00

– U sustavu obrane sada je oko 19.000 ljudi, a do kraja mog mandata moramo postići optimalan broj i razmjer unutar sustava, dakle djelatnih vojnika bit će do 15.000 – kaže ministar Kotromanović

U iduće tri godine mnogi od državnih službenika, namještenika, pa i djelatnih vojnih osoba u hrvatskim oružanim snagama neće mirno spavati. Prema Strategijskom pregledu obrane, dokumentu koji je ministar obrane Ante Kotromanović predstavio u ponedjeljak na VNS-u kod predsjednika Josipovića, iz sustava će do 2016. morati otići od 2500 do čak 3000 zaposlenika. S obzirom na to da je riječ o značajnom rezu (smanjivanje od 15 do 20 posto), pred ministrom je veliki i izrazito nepopularan zadatak.

– U sustavu obrane sada je oko 19.000 ljudi, a do kraja mog mandata moramo postići optimalan broj i razmjer unutar sustava, dakle djelatnih vojnika bit će do 15.000 – kaže ministar Kotromanović. Administracija će puno više stradati. U godinu i pol dana, otkako je došao na ministarsku poziciju, u MORH-u je sada zaposleno oko 200 ljudi manje, no tu smanjivanju nije kraj.

– Sa sadašnjih 1300 zaposlenika, tu bi brojku trebalo do kraja mandata smanjiti za još 400, a u budućnosti ne bi smjela biti veća od ukupno 600 djelatnika u MORH-u – kaže ministar. Tim brojkama valja dodati još 300-tinjak osoba koje rade u Glavnom stožeru OSRH. Dakle, za tri godine – sustav ne bi trebao brojiti više od 16.000 do 16.500 djelatnika. U ožujku ove godine prihvaćen je i novi plan izračuna otpremnina, a državni službenici, namještenici i vojnici podijeljeni su u 4 kategorije (s pravom na starosnu mirovinu, invalidsku, prijevremenu, temeljem rješenja zdravstvene komisije MORH-a).

Ovisno o tome, oni koje budu “izdvojili” iz sustava dobivat će otpremnine od 3 do 10 svojih neto proračunskih osnovica. Ako se radi o hrvatskim braniteljima, otpremnina im se uvećava za 300 kn neto za svaki mjesec proveden Domovinskom ratu. Kod službenika i namještenika slična situacija, podjela u 4 kategorije te davanje otpremnina koje iznose 65 posto prosječne mjesečne plaće za svaku godinu rada u OS RH. Uz dodatak ako su bili i hrvatski branitelji.

>>Dogovor Josipović - Hollande: Hrvatska vojska ide u Mali!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije